O Nas

JAK TO Z MORSOWANIEM BYŁO...

… a w zasadzie „jak to z morsowaniem jest ”. Wszystko zaczęło się niewinnie – w lutym 2010 roku koledzy z Trzcianki organizowali kąpiel zimową w Jeziorze Logo. Pojechałem, choć moja żona bardzo sceptycznie podchodziła do tego pomysłu – musiałem obiecać, że jeżeli uznam, że „coś jest nie tak” to nie wejdę do przerębla. Było OK, więc do wody wlazłem i z dokumentacji filmowej wynikało, że siedziałem w niej dokładnie 16 sekund. Rekord to to nie był, ale przełamanie bariery tak. Tydzień później powtórzyłem kąpiel i było już dłużej, i dużo lepiej.

Jakoś rok później podczas zimowej wycieczki rowerowej na Płotki wykąpałem się ponownie, rozmawiałem wówczas z Krzysztofem Trawińskim, szefem DEEP DIVER – bardzo zachęcał do stworzenia grupy morsów deklarując daleko idącą pomoc i miejsce – siedzibę szkoły nurkowej.
Podczas NOWOROCZNEGO TOASTU NA PŁOTKACH 2012 rzuciłem hasło – a może zrobimy taki zimowy rowerowy wypad na Płotki połączony z kąpielą: chętnych deklaratywnych było sporo, więc 21 stycznia 2012 roku w ramach MORSÓW NA ROWERACH ruszyliśmy gromadką. Dopiero w trasie okazało się, że chętnych do zanurzenia jest tylko dwoje: Maja Angowska i ja. Wykąpaliśmy się, a jakże, a tydzień później było nas 4, potem 7, 9, 11, 15 – liczba chętnych do kąpieli rosła lawinowo, ze spotkania na spotkanie.
Już wtedy wiedzieliśmy, że nie chodzi tylko o moczenie w zimnej wodzie, ale o wspólną zabawę. Zaczęły się kąpiele tematyczne połączone z przebierankami: „Morsowanie dla jaj” - to 1 kwietnia, „Morsowanie w lany poniedziałek”, „Plaża na Hawajach”.

W tzw. „międzyczasie” uznaliśmy, że należy się zorganizować w klub, ale bez przesady, bez specjalnej biurokracji – jednak prezesa mamy i musiała to być pierwsza odważna niewiasta, która się wykąpała 21 stycznia – Maja Angowska.

Jesienno-zimowy sezon kąpielowy 2012-2013 rozpoczęliśmy 18 listopada i zakoczyliśmy 7 kwietnia. Na naszej stronie internetowej – bo dorobiliśmy się własnej strony, http://mors-euforia.manifo.com/ (specjalne podziękowania dla Dawida Jerks za jej prowadzenie) znaleźć można fotki z tegorocznych kąpieli. A że nie zmieniliśmy zwyczaju i część spotkań jest tematyczna można zobaczyć jak kreatywni są ludzie oddający się kąpielom w przeręblu. Stroje, rekwizyty, tort urodzinowy, wyjazd na X Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie. I tłumy ludzi, nie tylko tych w wodzie ale i tych na brzegu – rodziny, znajomi, obcy spacerowicze, którzy niejednokrotnie w następną niedzielę dołączają do nas. Jest grupka miłośników biegania, którzy przybiegają na Płotki i po kąpieli wracają biegiem do domów. Są rowerzyści, którzy bez względu na aurę przyjeżdżają na dwóch kółkach, są piechurzy, którzy zostawiają auta przy RĘBAJLE i dalej już idą per pedes.

Pilski Klub Morsów EUFORIA jest bytem bardzo lekko sformalizowanym - nie liczymy członków, nie ma składek, choć w razie potrzeby robimy „zrzutkę” na różne potrzeby; przestaliśmy już nawet liczyć ile osób wchodzi do wody, choć podczas jednej niedzieli było nas ponad 40 kąpiących jednocześnie a w ostatniej kąpieli sezonu uczestniczyło 37 morsów. W każdym razie sezon 2012 to 12 spotkań; sezon 2012 – 2013 – już spotkań 20.
Jesteśmy otwarci na wszystkich chętnych – w każdą niedzielę wchodzimy do wody o godzinie 12.00, więc na Plotki należy dotrzeć odpowiednio wcześniej by się przebrać i wziąć udział w rozgrzewce (a to niezbędny element naszych spotkań). Konieczne jest posiadanie nakrycia głowy i obuwia w jakim wchodzi się do wody, ręcznik to „oczywista oczywistość” podobnie jak kilka złotych, które wrzucamy do skarbonki bazy DEEP DIVER w podziękowaniu za gościnę – a ta jest nieoceniona, gdy na dworze temperatura minusowa a w bazie ciepło bije od kominka.

I jeszcze jedno – jak skończy się zima to mamy już nowy pomysł: oczywiście wycieczki rowerowe, bo przecież od rowerzystów się to zaczęło, bieganie – i ci doświadczeni i ci, którzy chcieliby spróbować, gra w bule (boule, petanka – proszę poszukać w Wikipedii), a może jeszcze paintball – w każdym razie do kolejnego jesienno-zimowego sezonu kąpielowego, który rozpoczniemy w pierwszą niedzielę po 11 listopada – czyli 17 listopada - nie zamierzamy się nudzić. 

Jan BalcerzakPrezes - Maja Angowska
Jan Balcerzak

Kreator www - przetestuj za darmo